15 põhjust, miks unistused ei täitu: põhjus 2

, motivaator.ee
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Koolitaja Kaido Pajumaa kirjutab portaalis motivaator.ee 15 põhjusest ja käitumisviisist, mis demoraliseerivad meid ja takistavad meid unistuste poole liikumast. Need on motivatsiooni tapjad, mis juhivad meid automaatselt, kuid kaotavad oma jõu kiiresti, kui neid märkama õppida.
 

Põhjus 2: Sa ei julge tahta seda, mida sa tegelikult tahad

Kui sa mõtled välja, mida sa tahad, võib tekkida sinus hirm, et sa ei vääri seda ning sa ei saa sellega hakkama. Seda nimetatakse madalaks enesehinnanguks.

Kuidas sa tead, et sa ei vääri seda? Kuidas sa tead, et sa ei saa sellega hakkama? Eelmises lõigus oli juttu sellest, et tulevik on täielikult meie kontrolli alt väljas. Me ei saa kontrollida tulevikku – me saame kontrollida ainult praegust hetke.

Isegi, kui praegust hetke arvesse võttes võib sulle tunduda, et sa ei saa sellega hakkama, toetab sind sinu sisemine enesekindlus, inspiratsioon ja motivatsioon. Asjad juhtuvad ja lahenevad mõnikord kõige kummalisematel viisidel.

Ma usun, et sinu enda elus on olnud ka olukordi, kui ootamatult tulevad su ellu inimesed, kes sind mingis olukorras aitavad. Või sa oled komistanud mõne artikli või raamatu otsa, mis on sinu segadusele selguse loonud. Või oled lihtsalt metsas jalutades superhea idee saanud, mis lahendab hetkelise takistuse ning aitab sul edasi liikuda. Sellised asjad juhtuvad. Kogu aeg.

Autoga pimedas sõites ei näe me kaugemale kui 100 meetrit. Siiski me teame, et eespool seda asub ikkagi asfalteeritud tee ning me jõuame turvaliselt kohale. Sama hoiaku võime võtta ka oma unistuste suhtes.

Kui sa oled valinud realistlikud unistused, mille saavutamiseks näed sa viisi, kui asjad lähevad «õigesti», siis tuleb sul enesekindlalt uskuda, et seal on «asfalt», kuhu sa veel ei näe. Astu esimene samm, vajuta gaasipedaal põhja, ja sa näed, kuidas kurvi tagant tulevad välja teemärgistused, mis sind edasi suunavad.

Et see saaks aga juhtuda, pead sa uskuma endasse. Sul ei pruugi olla kõiki sisemisi ja väliseid ressursse - mitte veel -, aga sinu sees peab olema veendumus, et see on teostatav ning sa saad sellega hakkama. Just seetõttu on väga oluline valida endale realistlikud unistused, mitte midagi absurdset.

Kui sa sead endale absurdsed eesmärgid ja loodad imedele, annad sa vastutuse ära ning jääd lootma millelegi, mida sa ei suuda kontrollida. Sa annad vastutuse ära praegusel hetkel, mil sa peaksid kasutama oma intellekti, inspiratsiooni, intuitsiooni ning motivatsiooni, aga sa otsustad seda mitte teha, sest sa ei suuda ühtegi reaalset teed enda jaoks välja pakkuda, kuidas üldse eesmärgi suunas liikuma hakata.

Just see on üks suurimaid lõkse, kui inimesed naasevad eduseminaridelt, kus nad on eesmärgiks seadnud aastaga 100 000-eurone pangalaen tagasi maksta või oma sissetulekut 3 kuuga 50 korda suurendada. Inimene tuleb koju ja on oma absurdsete eesmärkidega üksi.

Tal pole enam toetavad guru, kes kinnitaks talle kogu aeg, et see on võimalik, pakkumata aga kordagi välja, kuidas see võimalik on. Nii ta siis istub oma töövihiku ees, vaatab oma absurdsetele unistustele otsa ja naaseb tagasi oma igapäevase elu juurde. Ta lihtsalt ei tea, kuidas esimest sammu astuda. Ta ei saa aru, kuidas unistuste suunas liikumagi hakata, rääkimata nende saavutamisest.

Kui sa oled oma eesmärkidega realistlik, saad sa reaalselt oma enesehinnanguga tööd teha. Sõltumata, mida sa saavutada oled otsustanud, küsi endalt: «Kas ma suudan sel kuul 10 protsenti paremini teha seda, mida olen seni teinud?».

Võib-olla on see seotud toitumisega – kas ma suudan sel kuul 10 protsenti vähem maiustusi süüa? Jah, muidugi suudad. Kas ma suudan 10 protsenti rohkem füüsilist liikumist endale anda? Jah, muidugi suudad.

Samuti võib see olla tööalane – kas ma suudan pingutada, et sel kuul 10 protsenti rohkem müüa? Jah, kindlasti. Kas ma suudan teenindajana sel kuul 10 protsenti rohkem naeratada?

Kas ma suudan sel kuul 10 protsenti rohkematele inimestele andestada? Kas ma suudan sel kuul 10 protsenti varem ärgata? Kas ma suudan sel kuul 10 protsenti vähem kulutada, et säästa järgmise aasta puhkusereisi jaoks?

See on 10 protsendi reegel ning töötab alati. See on realistlik, inspireeriv ning motiveeriv. Kui sa rakendad seda valdkonnas, mis sulle tõeliselt korda läheb, tunned sa juba esimesel päeval, et sa suudad oma unistuse teoks teha.

Jah, võib-olla mitte 3 päeva või 3 kuuga, nagu paljud «eesmärgikuningad» sulle varem lubanud on, aga sa võid kindel olla, et sa liigud õiges suunas. Sa näed reaalseid tulemusi ja tagasiside annab sulle kogu aeg uut inspiratsiooni ja motivatsiooni juurde.

Kui sa saad esimese 3 kuuga reaalse kogemuse, et sa liigud unistuse suunas, annab see sulle juurde enesekindlust. Kui varem olid sa arvanud, et sa ei saa millegagi hakkama, siis nüüd näed sa empiiriliselt, et see ei pea paika. Sul on reaalsed kogemused, mida endale ette näidata ja sa ei pea selle jaoks liiga palju pingutama (10 protsenti kuus ei ole ju liiga palju palutud).

Sinu enesekindlus kasvab progressiivselt, sest sinu mõistus toodab sulle kogu aeg uusi pilte sellest, kuhu selline väikesesammuline, aga realistlik eesmärgistamine viia võib. Sa õpid selle käigus päriselt ka protsessi nautima, mitte aga sellest ainult filosoofilises kontekstis seltskondades rääkima.

Enesehinnang on seotud sinu seniste tulemustega. Kuna varem ei teadnud sa üldse, mida sa tahad, ega võtnud selleks ette ka ühtegi sammu, või siis teadsid, kuid su unistused olid ebarealistlikud ja jäid seetõttu korduvalt teostamata, siis see kõik on tinginud sinu madala enesehinnangu. Aga see ei ole lõplik. Kui sa lähened oma unistustele 10 protsendi reegliga, õpid sa jälle ennast hindama ja ajas muutub kogu sinu elu kvaliteetsemaks. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles