Lähedustunne paneb suhtlemisoskust üle hindama

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Värske uurimuse kohaselt võib lähedaste sõprade, elukaaslase või abikaasaga kogetav lähedustunne panna meid oma suhtlemisoskust üle hindama - tegelikkuses ei oska paljud inimesed sugugi nii hästi suhelda, kui nad ise arvavad, vahendab kliinik.ee.

«Üldlevinud arvamuse kohaselt suhtleme lähedaste sõpradega paremini kui võõrastega. Ent lähedustunne võib panna meid oma suhtlemisoskust üle hindama: seda nähtust nimetatakse läheduse ja suhtlemise vaheliseks nihkeks,» selgitas uurimuse kaasautor, Chicago Ülikooli psühholoogiaprofessor Boaz Keysar.

Uuringusse oli kaasatud 24 abielupaari, kes osalesid teadlaste palvel katses, kus kaks paari istusid, seljad vastamisi, ja pidid ära arvama mitmeti mõistetavate fraaside täpse tähenduse.

Uurimuse autorid märkisid, et abikaasad hindasid oma suhtlemisoskust paremaks, kui see tegelikult oli, kirjutab HealthDay News.

«Kui naine ütleb: «Siin on nii palav, et peab end varsti paljaks koorima», andes mehele märku, et ehk võiks konditsioneeri sisse lülitada, võib mees tema üllatuseks tõlgendada neid sõnu hoopis ujeda romantilise lähenemiskatsena,» kommenteeris uurimuse autor, Massachussetsi osariigis Williamstownis asuva Williamsi kolledži psühholoogiaprofessor Kenneth Savitsky.

«Kuigi abikaasad eeldasid, et nende teinepool saab neist paremini aru kui mõni võhivõõras, ei mõistnud viimased neid sugugi halvemini kui oma abikaasa.»

Savitsky lisas: «Mõned paarid võivad küll teineteise «mõtteid lugeda», aga ehk mitte nii hästi, kui nad ise arvavad. Kuna me kõik kiirustame ja meil on mõttes sada muud asja, siis ei pööra me enam kaaslase vaatepunktile enam nii palju tähelepanu – just seetõttu, et oleme temaga väga lähedased.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles