Kas alternatiivmeditsiin võib olla lastele ohtlik?

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Haigena ei tasu kooli minna.
Haigena ei tasu kooli minna. Foto: SCANPIX

Üha enam lapsevanemaid otsustab laste ravimisel täiend- ja alternatiivmeditsiini kasuks, arvates, et looduslikud vahendid on kahjutud ja ohutud, kuid värske uurimuse kohaselt on paljudel sellistel rohtudel tugevad ja vahel isegi surmavad kõrvaltoimed.

Täiend- ja alternatiivmeditsiinis kasutatakse ravimeetoditena vitamiine, ravimtaimi ja eridieete, vahendab kliinik.ee WebMD-d.

Austraalias Melbourne'is asuva kuningliku lastehaigla lastearst MD Alissa Lim ja tema kolleegid kogusid ja analüüsisid andmeid täiend- ja alternatiivmeditsiiniga seotud kõrvalnähtude kohta, millest oli teatatud Austraalia pediaatria jälgimisüksustele ajavahemikus 2001. aasta jaanuarist kuni 2003. aasta detsembrini.

Kokku oli esitatud 39 teadet, mis muu hulgas hõlmasid nelja alla 16-aastase lapse surmajuhtumit. Kõige suuremas ohus olid rangele dieedile pandud väikelapsed ja lapsed, kelle kroonilisi haigusi raviti täiend- ja alternatiivmeditsiini, mitte tavameditsiini vahenditega.

Uurimuse kohaselt suri üks epilepsiahaige laps pärast seda, kui epilepsiaravimite manustamise asemel püüti teda ravida alternatiivmeditsiini põhimõtete järgi.

«Vanemad peaksid olema kursis sellega, et nagu kõikide muude ravivõtete ja ravimite korral, nii võivad ka täiend- ja alternatiivmeditsiini meetodite rakendamisel ilmneda kõrvalnähud,» märkis ta terviseuudiste portaalile WebMD.

«Enne retseptiravimi muutmist või lapse vedelikutarbimise piiramist või dieedile panemist peaksid vanemad arstiga nõu pidama.»

MD Lawrence Rosen, New Jersey osariigi Oradelli lastehaigla lastearst ja Ameerika Lastearstide Akadeemia täiend- ja alternatiivmeditsiini osakonna juhataja, lisas, et täiend- ja alternatiivmeditsiini rakendamisviisid ja näidustused võivad riigiti erineda.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles