Inimeste sooline liigitamine tekitab vaidlusi

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Me oleme harjunud jagama inimesi meesteks ja naisteks, kuid tegelikkuses on ka selliseid inimesi, kes ei tunne ennast ei mehe ega naisena. Kes nad siis on?

2010. aasta kevadel lõi meedias laineid austraallane Norrie May-Welby, kellele New South Walesi perekonnaseisuamet saatis dokumendi, kus tema sugu ei tähistanud mitte tähed M (mees) ega F (naine), vahendab bioneer.ee Newsweeki. Tegemist oli ainulaadse juhtumiga ja Norrie sai kuulsaks kui esimene ametlikult ilma soota inimene.

Norrie sündis mehena. 23-aastasena hakkas ta võtma naissuguhormoone ja talle tehti soovahetusoperatsioon. Praegu ta hormoone ei võta ja tema olekut tähistab sõna «sootu».

Mõne päeva jooksul tundus, et 48-aastane aktivist ja esineja Šotimaalt oli võitnud pika ning vaevalise juriidilise lahingu, mida päädis kirje dokumendil: sugu määramata.

Kuid Norrie õnn oli üürike - New South Walesi tähtsad ametnikud ei osanud ootamatult plahvatanud meediakäraga midagi muud peale hakata ja väitsid, et perekonnaseisuametil ei olnud õigus väljastada dokumenti, kus sugu ei tähista tähekesed M või F. Norrie esitas kaebuse Austraalia Inimõiguste Komisjonile.

Kuigi see lugu võib tunduda kauge ja meisse mittepuutuvana, on see siiski teetähiseks soolist identiteeti puudutavas küsimusterägastikus.

Sooliste küsimustega kokku puutuvad uurijad tõdevad, et ehkki see ametlikus statistikas ei kajastu, kasvab nende inimeste arv, kes määratlevad end soo-neutraalsena või kelle sooline määratlus on varieeruv.

Enesemääratlus pole alati lihtne

Inimeste lood on erinevad: on soovahetusoperatsiooni läbinud isikuid, kes ütlevad, et isegi pärast noa all käimist ei saa nad niisama lihtsalt ignoreerida vastassugupoolena elatuid aastaid. Teiste sõnul on nende enesemääratlus varieeruv. Mõned eksperimenteerivad, kus nad end kõige mugavamalt tunnevad milleski, mida nad näevad soolise kontiinumina.

«Osa inimeste jaoks on see protestivorm, sest sugu on niivõrd tugev organiseerumisprintsiip meie ühiskonnas,» ütleb Minnesota ülikooli meditsiinikooli dotsent ja kliiniline psühholoog Walter Bockting, kes on uurinud transseksuaalide tervist alates 1986. aastast.

Sugu käsitlevates küsimustes toimunud arengut võrdlevad mõned uurijad põlvkond tagasi alanud võitlusega lesbide ja homode õiguste eest.

Debatt laiema soomääratluse üle kogub hoogu

Dr Jack Drescher on Ameerika psühhiaatrialiidu (American Psychiatric Association) komitee liige. Komitee vaatab praegu üle juhendi «Diagnostic and Statistical Manual» viienda väljaande muudatusi. Selle manuaali abil liigitavad arstid, teadlased, reguleerivad asutused ja kindlustusseltsid üle maailma psüühikahäireid.

Ehkki raamat ei ilmu enne 2013. aastat, tegeleb Drescheri komitee usinalt küsimustega, mis puudutavad soolise identiteedi häire diagnoosi ümbermääratlemist. See diagnoos hõlmab inimesi, kes ei identifitseeri end vastavalt sellele soole, millega on sündinud.

Praegune arutelu meenutab debatti, mida peeti Ameerika psühhiaatrialiidu 1973. aasta otsuse üle. APA otsustas tookord muuta DSM teist väljaannet, deklareerides, et homoseksuaalsust võib pidada psüühikahäireks vaid siis, kui see on patsiendile häiriv.

Drescheri komitee kaalus soolise identiteedi häire diagnoosi hülgamist, aga tõdes, et seda tehes ei saa need inimesed, kellel on vaja vastavat ravi (soovahetusoperatsioon, hormoonravi, teraapia) arstidelt enam tervisekindlustuse jaoks aktsepteeritavat diagnoosi.

See esmapilgul väike keeleline muudatus võib sisse juhatada uue ajastu, kus inimese sugu saab väljendada lisaks mees- ja naissoole ka sõnadega «vahepeal» või «teistmoodi».

Eesti keel soo mõistetega kimpus

Inglise keeles on soo tähistamiseks kaks sõna: gender ja sex. Eesti keeles peame läbi ajama ainult ühe terminiga.

Bockting tõdeb, et sex ja gender ei ole sünonüümid, ehkki nende erinevus võib võhikule tabamatuks jääda. Sex määratakse sünnil väliste suguorganite järgi. «Määramaks aga isiku soolist identiteeti, tuleb oodata, kuni ta suureks saab ja kirjeldab, kuidas ta ise oma sugu määratleb.»

Sootu või sooliselt neutraalne ei ole sama, mis on aseksuaalne. «Kui sa oled aseksuaalne, ei ole sa huvitatud teiste inimestega seksimast, samas kui sooliselt neutraalsed isikud võivad olla huvitatud nii meestest, naistest, mõlemast sugupoolest või inimestest, kes on end samuti identifitseerinud sooliselt neutraalsetena.»

Bocktingi sõnul ei ole selles midagi ebatavalist, et inimene, kelle soovahetusprotsess alles käib, tõdeb, et kirurgiline sekkumine ei lahenda kõiki tema soolise identiteediga seotud küsimusi.
 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles