Nippe, kuidas tervislik toit lastele meeldivamaks teha

Linda Pärn
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Kodused toitumisharjumused määravad suures osas, milline on tulevikus sinu lapse toitumine. Juuruta tervislikku toitumist varakult ja laps harjubki nii sööma. Ära unusta, et laps õpib sinu pealt. On oluline, et terve perekond, kaasa arvatud sina ise, sööksite tervislikult.

Nõuandeid selleks jagab Emmede Klubi.

Ära piira põhjusetult lapse söömist. See võib hilisemas elus viia buliimia ja anoreksiani. Sellel võib olla lapse kasvule ja arengule negatiivne mõju.

Paku tervislikke suupisteid. Lapsed söövad kõige rohkem seda, mis neil käeulatuses on. Pane taldrikule pestud puuvilju ja tükeldatud porgandeid. Sinu teod näitavad sinu suhtumist paremini, kui ainult sõnad. Kui tervislikud suupisted on lastel käeulatuses, on tõenäoline, et nad valivad just need.

Seleta lastele, miks mingid toiduained kahjulikud või kasulikud on. Näiteks, kas su lapsed teavad, et piimatoodetes leiduv kaltsium aitab nende luudel tugevaks saada või et puu- ja köögiviljades leiduvad antioksüdandid aitavad nahal ja juustel ilusamad ja tervemad välja näha?

Premeeri tervislikke valikuid. Autasusta last uhke naeratusega. Näita, kui uhke sa tema üle oled ja lapsel on veelgi parem meel tervislikke valikuid teha.

Ära tee ebatervislikest valikutest suurt probleemi. Kui su laps valib ebatervisliku toidu, ära tee sellest välja. Kui su laps tahab rasvast ja ebatervislikku toitu, ürita sellele parem alternatiiv leida. Selle asemel, et poest ebatervislikke friikartuleid osta, võid neid kodus kooritud kartulitest ise veidikese õliga teha. Kui laps tahab komme, paku talle alternatiivina šokolaadi kastetud puuvilju. Sul on selliste asjade tegemiseks liiga kiire? Sel juhul hoia käeulatuses kuivatatud puuvilju.

Ära lase lastel igavusest süüa. See võib hiljem ülekaalulisuseni viia. Minge parem kõik koos sportima.

Sööge koos terve perega laua taga. Kui see ei ole veel teie peres traditsiooniks, on aeg see selleks muuta. Koos söömine aitab paljusid toitumisprobleeme vältida.

Pane toit taldrikule enne lauale asetamist. Sel viisil on kergem märgata, kui palju keegi sööb ja sööma peaks. Ära paku lapsele teist portsu, kui ta seda ise ei küsi.

Lase lapsel toidu üle arvamust avaldada. Lase lapsel toidust 3 ampsu võtta ja kuula tema hinnang ära. Neid toiduaineid, mis talle meeldisid, serveeri sageli, neid, mis eriti ei meeldinud, serveeri harvem. Loomulikult ära unusta ka siin tervislikku toitumist. Lase lapsel otsustamises osaleda. Lõppude-lõpuks puudutab õhtusöök sinu perekonna kõiki liikmeid!

Pea nõu perearstiga. Enne lapse toitumise paika panemist räägi sellest perearstile. Mis oleks hea lahendus lapse kaalu kaotamiseks või juurde võtmiseks? Perearst oskab sulle kindlasti nõu anda.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles